Kako spriječiti klizanje po mokrom kamenu
Kako spriječiti klizanje po mokrom kamenu – metoda četkanja
U modernim objektima, bilo da su to stambene zgrade ili javne ustanove, vrlo često smo bili u situaciji da na ulazu ne zateknemo otirač za obuću. Ako su ugrađene podne kamene ploče interijera glatke, pri kišnom vremenu kad je obuća mokra mogući su padovi i ozljede. Takav problem je postojao u Galeriji umjetnina u Splitu. Više puta se događalo da se osoblje ili posjetitelji pri ulasku poskliznu, a bilo je i slučajeva padanja. Kako spriječiti klizanje po mokrom kamenu ? Rješenje smo pronašli u postupku četkanja poda ili anticiranju, pri čemu se površina poda tretira četkama i tako gubi glatkoću i skliskost.
Četke su raznih gradacija, što ovisi o efektu izlizanosti, odnosno protukliznosti koji želimo postići. Vlakna su dodatno učvršćena smolom.
Za rad na objektu koristli smo mobilni profesionalni uređaj ALIFLOOR, koji uz četkanje može izvoditi brušenje, poliranje, kristaliziranje i čišćenje. Uređajem se lako upravlja, bešuman je, stabilan, ne zahtijeva održavanje. Više informacija na: ALIFLOOR prijenosni uređaj za obradu kamena.
Osim u interijerima, potreba za obradom kamenih površina protiv klizanja može se pojaviti i u dvorištima, vrtnim stazama, stepenicama, oko bazena. Bez obzira na meteo uvjete, ukoliko je obuća ili stopalo mokro a gazna površina glatka, mogući su padovi i ozbiljne posljedice za ljude.
Čest je slučaj da su kameni podovi pri postavljanju bili pripremljeni protiv klizanja, ozrnjeni ili grubo brušeni, ali tijekom vremena i velikim brojem ljudi koji su po kišnom vremenu obućom izglačali površinu, više nemaju prvobitnu teksturu, već je ona glatka i skliska. Rizik od pada i ozljeda je sve veći, a rješenje nije komplicirano, bez obzira gdje se objekt nalazi, te da li se radi o unutrašnjosti objekta ili vanjskim površinama.
Stručno savjetovanje i izvođenje: KLESARSTVO JAKŠIĆ – Klis
Više informacija na:
TEL: +385 (0)21 240 185
FAX: +385 (0)21 240 699
GSM: +385 (0)91 422 2221