Industrijski stil uređenja interijera
Industrijski stil uređenja interijera nastao je pedesetih godina prošlog stoljeća u Sjedinjenim Američkim Državama kada se veliki broj umjetnika preselio iz središta velikih gradova u industrijska predgrađa. U potrazi za otvorenim velikim prostorima s puno svjetla, fotografi, slikari, kipari, grafički dizajneri i mnogi drugi kreativci naselili su napuštene stare tvornice pretvarajući ih u nadahnjujuća studija za rad i stanovanje. Trend je kasnije tradicionalno proširen na Europu, u gradove kao što su London, Pariz i Prag.
Očito ih je ambijent otvorenih i velikih povezanih prostora poticao na stvaranje, puno više nego ograničavajući poslovni prostori u središtima velikih gradova. Detalji kao betonski stupovi i grede, električne instalacije ili ventilacijski vodovi se ne skrivaju već naprotiv otkrivaju pogledu i čine ovaj stil posebnim.
Izvorni materijali kao što su opeka i drvo kao dijelovi konstrukcije ili kao zidne i podne obloge naglašavaju estetsku i dekorativnu vrijednost interijera. Jednostavnost i nepretencioznost u ovom stilu su glavni aduti te iako je prošlo sedamdeset godina ovakav način uređenja može se ponovo pronaći kao inspiracija pri uređenju kuhinje, dnevnog boravka, kupaonice ali i hotela, restorana, barova ili pivnica. Kao što se često kaže, samo nebo je granica. Odnosno mašta projektanta i svih koji sudjeluju sa svojim idejama i prijedlozima.
Zahvaljujući tehnikama dizajna interijera i novim materijalima industrijski stil može se izvesti u bilo kojem stanu, bez potrebe za preseljenjem u tvorničke ili skladišne prostore u predgrađu gradova. U kombinaciji s recikliranim i obnovljenim formama kao što su drvene palete, metalni nosači klupa i stolova ili čak kompletni napušteni uredski namještaj, staro i odbačeno pretvara se u novo i zanimljivo.
Kao dobar primjer se može navesti španjolski dobavljač Cosentino koji ima u ponudi niz ultrakompakt panela prikladnih za oblaganje podova, zidova, stepenica, kuhinjskih i kupaonskih površina u industrijskom stilu. Tu su materijali koji imitiraju cement čiji ostarjeli sivi tonovi daju interijeru potpuni dekadentni i boemski osjećaj koji je toliko svojstven za industrijsku estetiku. Neuobičajeni materijali vraćaju se u dom kao moderni trend u 2020 – oj godini.